Setkání spisovatelů v Jaroměřicích u Jevíčka

V sobotu 6.5. a v neděli 7.5. se v Jaroměřicích u Jevíčka uskutečnilo setkání spisovatelů Klubu autorů.

Celkem se zúčastnilo 14 členů Klubu - jumenovitě pánové Kovařík, Ferjentsik, Kolda, Drmota, Tabášek, Krop, Lacina, Hruška, Šprongl, Hanák, Jiroušek, Slaba, Koudelka a Kasina. Většina z přítomných se zúčastnila se svými manželkami a přítelkyněmi.

Velký dík za organizaci akce patří Oldřichovi a Táně Koudelkovým.

Vzhledem k nedávnému založení Klubu autorů to bylo sice historicky již páte setkání spisovatelů, avšak historicky první oficiální setkání členů Klubu autorů.

V sobotu po příjezdu navšívili všichni společně poutní místo Kalvárie nad obcí Jaroměřice, kde v Loretě přiblížil historii tohoto poutního místa páter Věnceslav Višněvski. Poté měli spisovatelé unikátní možnost zhlédnout i interiér a podzemí jinak veřejnosti nepřístupné Kalvárie.

Poté se všichni společně odebrali na místní radnici, kde byli přijati starostou obce Rostislavem Grulichem. Všem zazpíval pěvecký sbor ZŠ Jaroměřice pod vedením uč. Rovnerové, všichni spisovatelé se zapsali do obecní kroniky a pak krátce pobesedovali se starostou. A protože jsme byli na Malé Hané, nemohly chybět hanácké koláčky a výtečná pálenka.

Odpolední část programu byla věnována návštěvě výstavy trofejí MS Hék Jaroměřice. V rámci této výstavy viděli všichni zajímavé trofeje ulovené v posledních desetiletích v místní honitbě, mohli si přečíst kroniku sdružení a získat přehled o práci místních myslivců. Výstavu vkusně doplnily fotografie fotografa Martina Žatky.

Hosté též navštívili místní knihovnu, kde byla po celý duben a květen výstavka knih s mysliveckou tématikou.

Večerní část programu pak byla věnována besedě spisovatelů s místními myslivci v sále pohostinství U Trojanů. Debaty nebraly konce až do skorého rána. Součástí večerního programu byl křest nové knihy Arnošta Tabáška Země černých rytířů a křest nové publikace myslivecké a lesnické poezie Oldřicha Koudelky Třpyt lesa. Kmotry obou knih se stali vzácní hosté - poslankyně Parlamentu ČR Zuzka Bebarová - Rujbrová a ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.

V neděli po snídani se všichni odebrali na Kalvárii, kde byla v Loretě sloužena Svatohubertská troubená mše za doprovodu Trubačů OMS Přerov. Mše měla obrovský úspěch a návštěvníků bylo tolik, že se ani nevešli všichni dovnitř.

Proto po mši následoval na prostranství před Kalvárií asi hodinový koncert lovecké hudby.

Společným obědem pak skončil zajímavý a náročný program, kterému přálo počasí, zájem místních myslivců a pohostinnost obce. Díky za vše a nashledanou při příštím setkání spisovatelů!

zdroj článku:http://www.klubautoru.cz