HISTORIE TURISTIKY V JAROMĚŘICÍCH A V OKOLÍ

Vloženo: 19.04.2024 Změna: 26.04.2024 10:32 Diskuze: 0

V pátek 12. 4. u nás v knihovně proběhla vernisáž výstavy - HISTORIE TURISTIKY V JAROMĚŘICÍCH A V OKOLÍ. Vernisáž nám zahájil současný předseda turistů Jan Szantay a zakladatel a dlouholetý organizátor Josef Peka. Hlavním tématem výstavy a vernisáže byl Pochod jarní přírodou, jehož první ročník se uskutečnil dne 12. 3. 1977 a zúčastnilo se ho 186 turistů.

Pan Peka ve svém precizním výtahu shrnul historii všech odvětví turistiky v Jaroměřicích a připomněl tradiční celoroční akce, kterých se turisté zúčastňovali.Nezapomněl na dvě jména od zrodu tradice. Jan Ostrý, dlouholetý předseda a Jan Šobáň. Celou tou historii turistiky se line tým manželek, které organizačně zajišťovaly zejména tradiční pochod, který letos slaví 48. výročí a vše o něm je pečlivě zaznamenáno v kronikách, které pan Peka vede. Z kronik jsme se dozvěděli, že rekord účastníků pochodů padl v roce 2016 s počtem 723 turistů a celkově se pochodů za ty roky zúčastnilo 16.738 nadšenců. Vystavenou raritou je pamětní kniha Tělocvičné jednoty Sokol Jaroměřice z roku 1909 se zápisy až do roku 1985. Po zahájení bylo možno si prohlédnout výstavu fotografií z činnosti.
Turistky nám připravily vynikající občerstvení a celou atmosféru podmalovávala country muzikou skupina Střela.
Děkujeme moc panu Laďovi Sekaninovi za tisk fotografií na výstavu a také panu Romanovi Müllerovi za fotky a sdílení. Děkujeme všem, kdo přišel a zveme všechny ostatní na prohlédnutí výstavy a kronik (do 3. 5.), stojí to za to!