1. Příměstský tábor 2021 v Jaroměřicích

Vloženo: 15.07.2021 Změna: 17.08.2021 10:22 Diskuze: 0

Příměstský tábor. Jinak řečeno tábor bez přenocování. Takto by se dal definovat tábor, na který přišly děti ráno a v odpoledních hodinách ho opustily. Letos byla opět možnost uskutečnit druhý ročník těchto příměstských táborů v obci Jaroměřice. Po domluvě s paní starostkou Mgr. Ivetou Glocovou jsme mohli použít dvě stanoviště.

Tzv. ,, Dvoustovku“ a ,,Volnočas“. Pro tento rok byla poslední možnost pořádat příměstský tábor s dotační investicí, kterou vyřizuje MAS Moravskotřebovsko a Jevíčsko o. p. s. se sídlem v Jevíčku. Zájem ze strany rodičů umístit své dítě do příměstského tábora byl od začátku opět veliký. Téma příměstského tábora ,,Umění kolem nás“ oslovilo mnoho dětí a rodičů. Do dvou termínů konaných 12. 7. – 16. 7. a 9. 8. – 13. 8. se dohromady nahlásilo 112 uchazečů. Tyto děti nebyly jen z Jaroměřic, ale i z Biskupic, z Jevíčka, z Velkých Opatovic, z Chornic, z Lázů, z Nových Sadů, z Uhřic, z Prahy, z Vranové Lhoty, z Horního Štěpánova, z Dlouhé Loučky a z Brna. Rodiče často nemají na výběr, kam dají své děti. Babičky ještě pracují a školy a školky jsou zavřené. Organizátorka, Kateřina Továrková, se snažila vyjít rodičům maximálně vstříc a provozovala tábor v době od 6:00 do 16:15 hodin. Také bylo možno umístit na příměstský tábor děti od 4 let. Tuto možnost jiné okolní příměstské tábory často nenabízejí. Celkem se o letních prázdninách v Jaroměřicích nahlásilo 112 dětí ve věku od 4 do 14 let. Každý táborový kurz byl rozdělen na několik menších skupinek, které se odlišovaly různými barvami kšiltovky a batůžku. Tyto věci včetně trička s logem děti dostaly jako upomínku z příměstského tábora. Byla tu např. skupinka Žraloků. Děti měly na triku připnutý obrázek žraloka v modrém moři, následovala skupinka Lvů, Chobotniček, Včeliček, Sluníček a v neposlední řadě Papoušků. Děti se pod vedením instruktorů věnovaly takovým aktivitám, k nimž se během školního roku téměř nedostaly. Také sehnat lektory, kteří by ve svém volnu pracovali a věnovali se dětem, byl nadlidský výkon. Ovšem i to se nakonec podařilo! Skupinky se  pod vedením paní Kateřiny Doleželové, Karin Schlesingerové, Daniely Tylšarové, Martiny Němcové, Leoše Továrka, Bc. Kamily Pechové, Pavly Komoňové a v neposlední řadě hlavní organizátorky akce Mgr. Kateřiny Továrkové podařilo sestavit tak, aby bylo možno vyhovět všem rodičům a zabezpečit hlídání všem dětem.

První termín příměstského tábora se konal v době od 12. 7. do 16. 7. 2020. Rostoucí počet případů koronaviru začátkem července dělal starosti nejen organizátorkám akce, ale i rodičům. Nakoupené vybavení, sportovní náčiní, kreativní potřeby a nikdo si nedokázal představit, že by se tábor nemohl konat. Vše dopadlo dobře a v daném týdnu si pod vedením výše uvedených lektorek děti vyrobily spoustu zajímavých věcí, zažily mnoho radosti, zahrály si nespočet her a sportovních aktivit. Také výlet po okolí Jaroměřic byl velkým poznáním pro všechny. Nechyběly ranní rozcvičky pro děti a taneční videa. Ve chvilkách klidu byla možnost zabavit se deskovými hrami. Děti si z příměstského tábora odnesly své táborové triko, které si vpředu vlastnoručně nabarvily a zadní část trička zdobilo natištěné logo akce. Dále, jak již bylo zmíněno výše, dostali všichni sportovní batůžek a kšiltovku. Jelikož byl tábor kreativně zaměřen, všichni účastníci si navíc vyrobili zvonkohru, skleněný svícen, sádrový rámeček na fotku, přívěsek na krk. V neposlední řadě si každé dítě odneslo domů svůj táborový deník, který zachycoval dobrodružství a zážitky celého týdne včetně fotografií. Všichni se během tábora také seznámili s prací keramika. Dozvěděli se něco o zpracování hlíny a také o výrobcích z ní. Program tábora v Jaroměřicích byl sestaven tak, aby se prolínaly kreativní aktivity s pohybem a sportem. Ani tento týden děti nenechaly ladem koloběžky a nakoupené sportovní vybavení.

Nechybělo také dobré jídlo a odpočinek. Musím konstatovat, že celý tábor proběhl nad očekávání dobře a všichni jsme byli moc spokojeni. Už nyní se těšíme na příští rok, kdy opět nabídneme dětem mnoho zajímavých aktivit.

Mgr. Kateřina Továrková, organizátorka akce