Vzpomínkové odpoledne ke stému výročí republiky s Mgr. Michalem Schusterem

Vloženo: 02.11.2018 Změna: 02.11.2018 06:58 Diskuze: 0

V Jaroměřicích sice neproběhly velké oslavy ke stému výročí samostatného státu, ale důstojně bylo významné výročí připomenuto v neděli odpoledne 19.10. 2018, kdy se uskutečnila ve Volnočasovém areálu vzpomínková přednáška Mgr. Michala Schustera. Přítomné přivítala paní starostka Mgr. Iveta Glocová, která propůjčila k nahlédnutí Obecní kroniku, zaznamenávající mj. i dobu před sto lety. Lidovými písněmi s houslovým doprovodem umocnila slavnostní atmosféru paní vychovatelka Slávka Šmídová.

Náš „dvorní" historik v úvodu své opět precizně připravené přednášky seznámil přítomné s událostmi I. světové války a s historickými údaji o vzniku Československé republiky. Zajímavým vstupem bylo seznámení s  korespondencí jaroměřického domkaře Aloise Vlka a jeho synů, kteří byli ve válce, a psali do Jaroměřic manželce a dceři. Zachovalé pohlednice zpracoval a komentoval Mgr. Josef Skácel.
V poslední části se Mgr. Schuster věnoval historii Jaroměřic před sto lety. Pan učitel Skácel a přítomní doplňovali historické údaje vzpomínkami pamětníků.
Závěr opět patřil houslím a zpěvu paní Šmídové, k níž se připojili i spokojení účastníci vzpomínkového setkání.

Obecní knihovna


Galerie fotografií